O CKH

Jsem Igor Pechanec a vítám vás na svých stránkách věnovaných cyklotrasám na kutnohorsku s přesahem do sousedních regionů. Snad tyto cyklotrasy kutnohorska zlepší povědomí o cyklistice na kutnohorsku.

O cyklotrasách kutnohorska jsem začal přemýšlet pár let poté, co jsem začal pořádně jezdit na kole. Čím víc jsem poznával tuto krajinu, tím víc se mi tu líbilo. A měl jsem ji tím raději, když jsem se vrátil z dovolené z jiného krásného koutu naší zemičky. Nemáme tu hory jako Beskydy či Krkonoše, ani vrchoviny jako je Vysočina, nejsme vinařský kraj jako je na jižní Moravě (i když vinice se tu najde), nejsme obilnice země jako je Haná. Krása této krajiny se mění každých pár kilometrů. Každý kopec vám poskytne jiné výhledy - tato krajina je přívětivá, krásná, milá, příjemná a přátelská - nebudí ve vás respekt jako třeba Beskydy, neproklínáte kopce jako na Šumavě, nejedete jen po rovině jako na Hané.

Jak to vlastně začalo...

Nejprve jsem po roce 2000 zpracoval cyklotrasy do obyčejného dokumentu, pak jsem začal pomalu vytvářet databázi a dnes už je to celkem propracovaný systém, který čas od času vylaďuji a doplňuji o další vlastnosti. Troufám si tvrdit, že nic podobného jinde nenajdete - alespoň já jsem k jiným regionům nenašel informace, které zde máte vy k dispozici.

Při tvorbě mých cyklotras jsem vycházel z následujících nejdůležitějších podmínek:

 • Používat co nejvíce značených tras KČT a značených cyklotras, pokud není lepší varianta. Všechny cyklotrasy musí být mnou ověřené a vyhýbat se hlavním a frekventovaným silnicím, jak jen to je možné (je jen jedna výjimka - a tou jsou města, kvůli jednosměrkám a provozu se snažit najít co nejbezpečnější a nejkratší cestu ven z města). Z toho důvodu nebudou určeny pro silničáře, a doporučené kolo je zde alespoň trekingové.
 • Kdokoliv, kdo přijede na kutnohorsko jezdit na kole, musí mít k dispozici přehled cyklotras a může si vybrat podle obtížnosti, vzdálenosti atp.
 • Ne všichni cyklisté mají chytré telefony. A ti, kteří chytrý telefon mají, se mohou dostat do míst bez signálu.
 • Při použití chytrého telefonu a navigačního programu možnost stáhnout si do něj navigační soubor. V opačném případě možnost si přetáhnout navigační soubor cyklotrasy na Mapy.cz a pak vytisknout (plus nabídnout doporučené papírové mapy).
 • Někteří cyklisté si rádi připravují výlet sami (těm dodat aspoň co nejvíce informací), jiní zase chtějí s přípravou mít co nejméně práce (těm zase vše "předložit na talíři").
 • "Přespolní" bude potřeba informovat o problémových místech a úsecích (mnohokrát jsem se totiž na dovolené "spálil", když jsem jel po turistické značce a zjistil jsem, že pro kolo je špatně průjezdná nebo že je na ní nějaký zádrhel nebo jsem zjistil, že oficiální cyklotrasa vede po frekventované silnici).
 • Nabídnout tipy na výlety a ukázat krásy Kutné Hory a okolí.
 • Umožnit jet cyklotrasu i obráceně a uvést k cyklotrase co nejvíce užitečných informací.

Z výše uvedených důvodů jsou cyklotrasy a rejstříky navíc také v PDF souborech – můžete si je stáhnout a tisknout a poté prohlížet kdykoliv a kdekoliv, ať už máte chytrý telefon  nebo ne. Digitální záznam cyklotrasy si můžete importovat do svých navigací či chytrých telefonů.

A tak vám tedy přeji pohodové vyjížďky

Pro každého se tu něco najde - na své si tu přijdou nejen bikeři, kteří se o památky, výhledy a přírodu až tak moc nezajímají, ale hlavně cykloturisté a rodiny s dětmi na poznávacích výletech, kteří navštíví kutnohorsko. Kutnohorský a kolínský region má rozmanitý terén od rovin mezi Kutnou Horou a Železnými horami, až ke kopečkům a kopcům směrem na Sázavu. Najdete zde skoro vše – od asfaltek, přes polní a lesní cesty až k obtížným terénům (jako je třeba u Sionu). Komu se líbí borové a smíšené lesy může jet směrem na sever do Chvaletické pahorkatiny či Železných hor, a ten kdo má raději lesy převážně smrkové či smíšené, může jet na jih na Sázavu. A ti, kdož mají rádi styl nahoru a dolů se mohou vyřádit na Kaňku. Přeji vám, abyste se podle mých cyklotras mohli bez problémů pohybovat po krajině a kochat se jí.

Bohužel jsou tu i nevýhody kutnohorska pro cyklisty:

 • Na rozdíl od cyklistických regionů (jako je Šumava, Třeboňsko, jižní Morava, Haná) tu nejsou "občerstvovací" stanice v každé vesnici. Je problém o víkendech a svátcích narazit na nějakou hospodu či krámek s pitím.

 • Možná to souvisí i s tím, že podpora cyklistiky tu prostě neexistuje. Stojany na kola v Kutné Hoře jsou takový malý zázrak... Cyklostezky v Kutné Hoře nejsou. Cyklotrasy se v regionu dělají převážně tím způsobem, že stávající trasy KČT a silnice se označí jako cyklotrasa...

 • Navíc v Kutné Hoře (historickém městě s úzkými uličkami) není povoleno cyklistům jet jednosměrkou v protisměru (a ve městě jsou pouze jednosměrky a ještě k tomu se co pár let mění jejich směr...), takže než se na kole vymotáte z města máte nervy v kýblu a najeté zbytečné kilometry. To je důvod, proč výchozí místo mých cyklotras je od chrámu Sv. Barbory a proč v Kutné Hoře nepoužívám značené trasy.


Rozdíl mezi cyklotrasou a cyklostezkou je v tom, že cyklostezka je přímo určená cesta jen pro cyklisty, kdežto cyklotrasa vede po všech možných typech cest, tzn. i po cyklostezkách a může být značená. Cyklostezek není v naší zemičce až tak moc – v roce 2011 jich bylo 1903 km, ale ponejvíce ve městech. Většina značených cyklotras bohužel vede jen po silnicích.